
Pokret SNAGA SRBIJE-BK izražava veliko nezadovoljstvo što je uopšte došlo do pokretanja inicijative za ustavnu ocenu opravdanosti isplate uvećanih plata za oko 45.000 Srba koji žive i rade na Kosmetu.
Odgovorna vlast za koju je opstanak i bezbednost Srba na Kosmetu prioritetni nacionalni i državni zadatak, morala je pravovremeno osmisliti i usvojiti zakonsku osnovu pomenute isplate, čime bi se onemogućila svaka, očigledno protiv srpskih interesa uperena, inicijativa za nadvladavanje formalizma u odnosu na suštinu problema.
Kako sada stvari stoje, donešena Odluka Ustavnog suda već proizvodi velike štete, pre svega onima kojima treba pomoći a ne odmoći, dakle, Srbima na Kosmetu.
Pokret SNAGA SRBIJE-BK smatra da treba preduzeti urgentne mere kako situacija ne bi izmakla kontroli i posledice postale nesagledive. Trebalo bi pogledati iskustvo drugih, modernih država Evrope koje su efikasno rešavale slične probleme.
Izrael npr. Na zakonskoj osnovi, uvećanim koeficijentom čak pet puta vrednuje više rad Izraelaca u pograničnom području sa Libanom nego u drugim delovima države. I Island je obezbedio da Ustav te države ne bude u suprotnosti sa stimulativnim plaćanjem otežanih uslova života i rada u određenim delovima njegove teritorije. Švajcarska država je čak obezbedila diferenciranu isplatu i dečijih dodataka, stimulišući svoje porodice da sa većim dečjim dodacima ostanu da žive i rade na visokim planinama kako bi se bavili profitabilnim stočarstvom.
Konačno, odavno se u mnogim srpskim institucijama, fabrikama i firmama, na zakonskoj osnovi, isplaćuje dodatak na prekovremeni rad, rad u noćnim uslovima, vrednuje posebno rad u raznim laboratorijskim, eksplozivnim ili zapaljivim uslovima. Pa ako je bilo moguće i takve, naravno opravdane, slučajeve regulisati na zakonskoj osnovi, zašto se onda došlo u situaciju da ne bude rešeno pitanje onima kojima je život gotovo svakodnevno izložen najvećoj mogućoj opasnosti.
Drugim rečima, vlast mora urgentno obezbediti zakonsku osnovu adekvatno uvećane isplate Srbima koji rade i žive na Kosmetu, ali ona je i dužna da onemogući svaku zloupotrebu u korišćenju tih sredstava a čega je bilo i još uvek ima u značajnoj meri.
Dragan M. Milošević, predsednik
Izvršnog odbora Glavnog odbora
Pokreta SNAGA SRBIJE-BK





BEOGRAĐANI SPREMNI ZA IZBORE
Doneta odluka o nosiocu koalicione liste